Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

VYHNE A OKOLIE

Vyhne a okolie

Obec Vyhne leží na začiatku chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy, uprostred nádhernej prírody a iba 15 km vzdialené od historického kráľovského banského mesta Banská Štiavnica. (www.banskastiavnica.sk). Necelých 40 km je ďalšie nádherné kráľovské stredoveké mesto Kremnica.

kamenne more

Národná prírodná rezervácia Kamenné more

Okolie Vyhní dáva nespočetné možnosti na turistické prechádzky, viac či menej náročné túry, ktoré môžete zároveň spojiť s poznávaním histórie alebo sa môžete len tak oddávať relaxu pri kúpaní a športe. Ideálne možnosti na cyklotúry.


Tipy na výlety

História - Banská Štiavnica, Kremnica
Cyklotrasy -  http://www.bajkomktajchom.sk/
Bane - Štiavnické Bane, Hodruša Hámre, Vyhne
Prierez históriou pivovaru Steiger Vyhne
Svätý Anton
Dom Sládkovičovej Maríny - Banská Štiavnica

Biatlonový areál Vyhne - Dlhá roveň

 

Anton Paduánsky

Štôlňa Sv. Antona Paduánskeho

Príčinou vzniku obce boli bane, najmä nálezisko bohatej železnej rudy. Podľa niektorých predpokladov ťažili tu železnú rudu už germánske kmene niekedy v 3. – 2. storočí pred naším letopočtom. V závere doliny Rudno a nižšie, pri Vyhnianskom potoku bolo vedľa seba niekoľko kováčskych dielní, vyhní. Podľa toho dostala názov i obec. Starý názov Eisenbach a jeho kúpele boli známe už v 13. storočí. Názov Vihine sa v písomných prameňoch uvádza už v 14. storočí. Doteraz najstaršia známa písomná zmienka o obci Vyhne, ležiacej na území, ktoré obsadil levický kastelán ako príslušenstvo Levického hradu, je z roku 1326. V listine je spomenuté, že obec Vyhne bola poddanská obec a jej zemepánmi v roku 1256 boli potomci vojvodu Boršu.

kaplnka

Kúpeľná kaplnka Panny Márie Kráľovnej,

ktorá kedysi slúžila kúpeľným hosťom je umiestnená priamo nad Vodným rajom.

Otcovia obce ustanovili letopočet 1256 za rok, od ktorého sa oficiálne počíta jestvovanie obce Vyhne, i keď je zrejmé, že pôvodné osady na jej území boli dávnejšie pred týmto letopočtom, ale nie sú písomne doložené.

Templárski rytieri boli údajne zakladateľmi vyhnianskeho pivovaru.


 

Otváracie hodiny

Otváracie hodiny v júni
Pondelok13:00-20:30
Utorok 13:00-20:30
Streda13:00-20:30
Štvrtok13:00-20:30
Piatok13:00-21:30
Sobota 10:00-21:30
Nedeľa10:00-20:30

Teplota vody v bazéne

VÝPLAVOVÝ BAZÉN: 36 °C


Úvodná stránka